10 דברים שצריך להיזהר מהם בניסור בטון

ניסור בטון

ניסור בטון דורש תכנון קפדני ותשומת לב לפרטים, על מנת להבטיח את בטיחות המפעיל ואיכות החיתוך. המומחים של 'מנסרים' אספו עבורכם 10 דברים מרכזיים שצריך להיזהר מהם בעת ניסור בטון, כדי שתוכלו לנסר בטון בבטחה וביעילות:

1. פציעות

חס ושלום ולא עלינו, הסכנה העיקרית הקשורה בניסור בטון היא הסיכון לפציעה מהמסור עצמו. מסורי בטון יכולים להיות כבדים ומסורבלים לשימוש, והמפעילים עלולים לסבול מחתכים ומפציעות חמורות אם הם באים במגע עם להב המסור. שני הגורמים המרכזיים לפציעות הם איבוד שליטה על המסור ואי לבישת ציוד מגן, וכדי להימנע מפציעות יש להקפיד על כמה דברים:

 • חשוב מאוד לפעול לפי הוראות היצרן של המסור: כל מסור שונה, ולכן יש להקפיד לקרוא את ההוראות ולעקוב אחריהן בקפידה, כדי להבטיח פעולה בטוחה. שימוש לא נכון במסור עלול לגרום לאיבוד שליטה על המסור ולפציעות. 
 • חשוב לוודא שהמסור ישר ויציב, ושהלהב מיושר ומהודק כהלכה.
 • שמרו על מרחק בטוח מהמסור. לעולם אל תניחו את הידיים או כל חלקי גוף אחרים ליד הלהב בזמן שהוא פועל.
 • כדי למנוע איבוד שליטה על המסור, הקפידו להשתמש בשתי הידיים כדי להחזיק את המסור בחוזקה ולהרחיק את האצבעות מהלהב. איבוד שליטה עליו יגרום למסור לקפוץ אחורה ולפגוע, חלילה, במשתמש.
 • היזהרו בעת חיתוך פינות. קל לאבד שליטה על המסור בעת חיתוך פינות, אז הקפידו ביתר זהירות בעת ביצוע החיתוכים האלו.
 • לבישת ציוד מגן: אי לבישת ציוד מגן בזמן ניסור בטון עלולה לגרום לפציעות חמורות. כדי למנוע פציעה, הקפידו לחבוש קסדת עבודה, משקפי מגן, כפפות ונעליים מתאימות לבנייה. בנוסף, חשוב להשתמש במסכה ובאטמי אוזניים, מפני שניסור בטון מייצר הרבה אבק ופסולת, והרעש מהמסור עלול לפגוע בעור התוף ולהזיק לשמיעה.

2. שאיפת אבק ופסולת

סכנה נוספת שיש לקחת בחשבון בעת ניסור בטון היא שאיפת אבק ופסולת. ניסור בטון יוצר כמות גדולה של אבק וחלקיקים, שעלולים להזיק כאשר שואפים אותם. חשוב להשתמש בהגנה נשימתית מתאימה, כגון מסכת אבק, כדי למנוע שאיפה של חלקיקים אלו. כמו כן, חשוב לשמור על אזור הניסור מאוורר היטב כדי לסייע בפיזור האבק ולהפחית את הסיכון לשאיפה.

3. נזק לרכוש

בנוסף לסכנות הפיזיות של ניסור בטון, קיים גם סיכון לנזק לרכוש. מסורי בטון מייצרים רעידות רבות, שעלולות לגרום נזק למבנים או לחפצים סמוכים. חשוב לנקוט בצעדים כדי להפחית סיכון זה, כגון אבטחת חפצים רופפים באזור הניסור וסימון המיקום של כל כלי העזר התת־קרקעיים לפני תחילת תהליך הניסור.

4. התחשמלות

סכנה אפשרית נוספת בעת ניסור בטון היא הסיכון להתחשמלות. מסורי בטון דורשים בדרך כלל מקור חשמל, והמפעילים צריכים להיות זהירים כאשר עובדים עם ציוד חשמלי סביב מים או בטון רטוב. חשוב להקפיד על פרוטוקולי בטיחות חשמל נאותים ולנהוג במשנה זהירות בעת טיפול בכבלי חשמל ובתקעים.

5. שימוש שגוי במסור

שימוש שגוי במסור יכול לגרום לנזקים כבדים גם למשתמש וגם למבנה. ישנם מספר שימושים שאינם מתאימים שיש להימנע מהם:

 • בחר את המסור המתאים לעבודה. סוגים שונים של מסורים מיועדים ליישומים שונים, וחשוב לבחור את המסור המתאים לפרויקט שלך. לדוגמה, במסור רטוב ניתן להשתמש לחיתוך עמוק יותר לתוך הבטון, ומסור יבש, לעומת זאת, עדיף לחתכים רדודים או לחיתוך בחומרים קשים כמו גרניט או שיש. שימוש במסור לא מתאים עלול לגרום לנזק רב.
 • השתמש בלהב הנכון. להבים שונים מיועדים לחומרים שונים, ושימוש בלהב הלא נכון לסוג הבטון שאתה חותך עלול לגרום למצב מסוכן. לדוגמה, שימוש בלהב שאינו מיועד לחיתוך רטוב על בטון לח עלול לגרום ללהב להתנפץ או להישבר. לפני תחילת העבודה, ודא שיש לך את הלהב המתאים לסוג הבטון שאתה חותך ולמסור שבו אתה משתמש.
 • שמור על תקינות המסור: שימוש במסור שאינו תקין עלול להיות מסוכן מכיוון שהוא עלול לגרום לשבירת המסור או לתקלה. כדי להימנע משימוש במסור שאינו במצב טוב, הקפד לתחזק ולנקות באופן קבוע את המסור שלך ולהחליף חלקים בלויים או פגומים.
 • שמור על המסור נקי. אבק בטון יכול להצטבר על המסור ולהפריע לפעולתו. נקה את המסור באופן קבוע כדי לשמור על פעילותו חלקה.

6. חיתוך שגוי

בעת ניסור בטון יש להיזהר שלא לבצע חיתוך שגוי, שיכול להוביל לנזק מבני כבד. ישנם מספר חיתוכים שגויים אפשריים:

 • חיתוך עמוק מדי: חיתוך עמוק מדי בזמן ניסור בטון עלול להיות מסוכן מכיוון שהוא עלול לגרום ללהב המסור להיתקע או לאיבוד שליטה על המסור. כדי למנוע חיתוך עמוק מדי, הקפידו לסמן את עומק החיתוך הרצוי בעזרת חתיכת סרט או עיפרון והשתמשו במסור עם מד עומק שיעזור לכם להעריך נכונה את עומק החיתוכים שלכם.
 • חיתוך בכיוון הלא נכון: חיתוך בטון בכיוון הלא נכון עלול לגרום לשבירת הלהב או לאיבוד שליטה עליו. כדי להימנע מחיתוך בכיוון הלא נכון, הקפידו לעקוב אחר הוראות היצרן למסור בו אתם משתמשים ולבצע חיתוכים בכיוון המומלץ על ידי היצרן.
 • חיתוך ברזל: חיתוך ברזל בזמן ניסור בטון יכול להיות מסוכן מכיוון שהוא עלול להוביל לתקיעת הלהב ולשבירתו. כדי למנוע חיתוך ברזל, הקפד לאתר כל מוט ברזל בבטון לפני תחילת החתכים שלך והשתמש במסור הייעודי לברזל לחיתוך דרך המוט.

7. אבטחת אזור העבודה

אי אבטחת אזור העבודה עלול לגרום לתאונות ופציעות. כדי למנוע תאונות, הקפד לנקות את אזור העבודה מכל פסולת וחפצים שעלולים להיתקל בהם, ולאבטח את האזור באמצעות גדרות ושלטי אזהרה שירחיקו אחרים מאזור העבודה.

8. עבודה לבד

זה אולי נשמע מטופש, אבל זה חשוב מאוד: אל תעבדו לבד. אם אתם עובדים לבד תהיו חשופים לסכנות שאחרים היו יכולים להזהיר אתכם מהן, וגם אם חלילה תפגעו – לא יהיה מי שיגיש לכם סיוע. הקפידו שיהיה נוכח אדם נוסף בקרבת מקום, שיוכל לספק סיוע במקרה חירום.

9. חוסר בהכשרה מתאימה

אל תהיו טיפשים. אם אתם לא מכירים את המסור שנמצא אצלכם ביד, אל תפעילו אותו. זה לא שווה את החיים שלכם. גם אם אתם מכירים מסור דומה, גם אם ראיתם איך אחרים מתפעלים אותו, תמתינו בסבלנות להדרכה אישית עבורכם.

הפעלת מסור ללא הכשרה מתאימה עלולה להיות מסוכנת, לגרום לפציעות ואף למוות. הקפידו לקבל הדרכה והכוונה ממדריך מוסמך לפני השימוש במסור.

10. תשישות בעבודה

חשוב לעשות הפסקות תכופות בעת ניסור בטון, מכיוון שהתהליך הוא תובעני פיזית ועלול להעמיס הרבה על הגוף. עבודה לפרקי זמן ארוכים ללא הפסקה עלולה להוביל לעייפות ותשישות, שמגבירות את הסיכון לתאונות עבודה ולפציעות. בנוסף, הפסקות יכולות לסייע במניעת מתיחת וכאבי שרירים, שעשויים להתרחש בעת ביצוע משימות חוזרות ונשנות לאורך זמן. בדרך כלל מומלץ לקחת הפסקה כל 15–20 דקות בעת ניסור בטון, כדי לאפשר לגוף לנוח ולהתאושש.

לסיכום: כדי למזער את הסיכונים הכרוכים בניסור בטון, חשוב להקפיד על פרוטוקולי בטיחות נאותים ולנהוג בזהירות בכל עת. זה כולל לבישת ציוד מגן מתאים, הגנה על דרכי הנשימה, אבטחת אזור הניסור עבור עצמך ועבור אחרים, הדרכה מפורטת על השימוש הנכון במסור ובלהב וכדומה. על ידי הקפדה על אמצעי זהירות אלו, תוכלו להבטיח את שלומם של כל המעורבים בתהליך הניסור ולמנוע תאונות ופציעות.

לקבלת פנייה לניסור או קידוח בטון

תוכן עניינים

גלילה לראש העמוד